Sektor De-Fi vs. banky je soubojem století a ovlivní svět! Kdo bude vítězem?
V našem světě, ve kterém se každou sekundu něco mění, jsme momentálně svědky souboje, který může trvat klidně několik let. Jde o boj o globální spotřebitelské vlády. V příštích letech se staneme svědky obrovského souboje, kdy se sektor De-Fi bude snažit porazit standardní, staromódní a hlavně dosud nedotknutelné banky. Aby k tomu došlo, je potřeba, aby rapidně zvýšil svou výkonnost.
Svět momentálně funguje především v podstatě na základě výdajů a úspor spotřebitelů. Běžný člověk si většinou ani neuvědomuje, že právě na nich většinou stojí finanční systém a světová ekonomika. A právě ty budou v nadcházejících letech čelit velkému tlaku. Tlak, kterému budou muset čelit, přijde ze strany decentralizovaných financí. Jak už to tak bývá, peníze se rovnají moci a kdo jich má víc, ten má většinou moc.
A právě proto tento boj změní náš svět. Banky většina lidí nemá ráda a když je možnost, vyhýbají se jim obloukem. Není divu, jelikož jsou drahé, pomalé, zaměstnanci bývají často nepříjemní a neustále vás zahlcují nejrůznějšími otravnými otázkami. Kromě toho ale dělají to, co nenávidí naprosto každý, což je nabízení extrémně nevýhodných úrokových sazeb.
Ačkoliv se tváří jako kamarádi, stávají se často naším nepřítelem. Ne vždy je to ale zrovna chyba bank, které jsou často brzděné různými regulacemi. Decentralizované finance jsou ve světě stále oblíbenější. Objevily se z ničeho nic, přišly jako tornádo a celý finanční systém téměř okamžitě obrátily vzhůru nohama. A není divu - kromě toho totiž s sebou přináší mnoho výhod, jako například inteligentní smlouvy, které spotřebitelům umožňují během několika sekund změnit poskytovatele jedním kliknutím myši.
Výhoda sektoru De-Fi není ani tak v tom, že je lepší, ale hlavně v tom, že je velmi odlišný. S bankami je to tak, že v nich jednoduše musíte důvěřovat autoritám, které ji řídí. Jenže jde o důvěru, do které se často nikomu nechce a častokrát na ní můžeme pořádně doplatit, a to dost draze.
V novém světě decentralizovaných financí důvěřujeme kódu, který nám poskytují finanční služby. Hlavní výhodou je možnost vzniku finančních produktů, které budou fungovat neustále, 24 hodin denně, 365 dní v roce, vždy stoprocentně a to bez zapojení personálu. Vše, co potřebujeme, bude plně automatizované a nemusíme se v podstatě spoléhat na nic.
Pro podnikatele to znamená značnou výhodu a kromě toho jim to dodává možnost konkurovat těm největším korporacím a globálním gigantům. Zatímco taková věc by v minulosti zněla naprosto nemožně a nepředstavitelně, dnes se mění v realitu. Není to však jediná výhoda De-Fi. De-Fi neustále snižuje náklady spotřebitele, které se blíží k nule. To znamená například to, že své finance, svůj kapitál, můžete přesunout například z AAVE do UniSwap a to naprosto jednoduše a rychle. Výhodou je samozřejmě nejen rychlost, ale hlavně žádné papírování! Jde o obrovskou inovaci a vývoj, který finanční trh potřeboval. Přesně to vše vám nabízí De-Fi sektor, který v budoucnu budeme silným konkurentem centralizovaného bankovního systému.
Je však potřeba uvědomit si, že s takovou příležitostí se samozřejmě můžeme setkat i s určitou hrozbou, kterou jsou například hackeři. Ke dnešnímu dni De-Fi aplikace na ethereové síti již zažili útoky, které obrali uživatele o skoro miliardu dolarů.
Co by pomohlo De-Fi k úspěchu?
Hlavním klíčem k úspěchu by mohla být především obrovská a úspěšná komunita. Platforma může vyhrát jedině v moment, kdy nebude přetížena. Musí splňovat základní kritéria a co je hlavní, měla by fungovat neustále, vždy, všude a kdekoliv a to nehledě na to, kolik uživatelů ji zrovna používá. Musí jít o decentralizovanou síť, na které budou mít vývojáři neustále možnost pracovat a snažit se jí inovovat a to bez hrozby hackerů. Právě v ten moment by mohlo nastat to vytoužené vítězství - porážka bankovního sektoru.
Nárůst decentralizovaného financování a proč by mu banky měly začít věnovat pozornost
Žádné banky, žádní makléři, žádná bankovní politika. Jediné, co člověk potřebuje, je digitální peněženka s otevřeným zdrojovým kódem, kterou si můžete zdarma stáhnout. Důvod, proč by banky měly decentralizovanému financování věnovat pozornost je ten, že jsou rozhodně v ohrožení a pokud ne teď, brzy budou.
Současný systém je výhodný, ale rozhodně ne pro nás. Ti, kteří z tohoto finančního systému těží, jsou převážně banky, stát a pouze malé množství lidí.
Banky bohužel běžné lidi okrádají, i když ne přímo. Centrální banky rozhodují o míře inflace, která nepřímo ovlivňuje naše bohatství.
Budoucností a vysvobozením je pro lidi zmíněný De-Fi systém, který běží na platformě blockchainu, např. Etherea. Zde vznikají decentralizované aplikace – dApps. Výhodou je, že se nenachází pouze na jednom přístroji jako to je v podobě centralizovaných aplikací, ale jsou na celé síti vzájemně propojených počítačů a je velmi obtížné je vypnout/ukončit.
Hlavní výhodou De-Fi je především to, že nemusíte používat pro zprostředkování služeb velké korporace jako například banky a peníze přechází od lidí k lidem.
Jaké jsou zásadní rozdíly mezi momentálním finančním systém a De-Fi?
Díky decentralizovaným financím může docházet k okamžitým platbám každou sekundu, každý den, 365 dní v roce a co je hlavní, nemusíte platit za celodenní používání půjčené věci, když ji používáte jen například 30 minut. Dobrým příkladem je například půjčovna aut. Ano, málokdy si chcete půjčit auto na 1 hodinu, ale když už tak uděláte, půjčovna vám naúčtuje celý den. S De-Fi však zaplatíte přesně tolik, kolik zaplatit máte, tedy pouze za 1 hodinu používání auta.
Dále si například představte, že chodíte do práce a každý měsíc dostáváte výplatu. S De-Fi systémem by to mohlo být úplně jinak! Představte si, že svou výplatu dostáváte každou sekundu, co jste v práci. Podíváte se na svůj účet a každou sekundu vidíte, jak se na váš účet připisuje částka. Už žádné čekání na výplatu, ale okamžité peníze za odvedenou práci. Je totiž mnohem příjemnější dostat za odvedenou práci peníze hned v den, kdy pracujete.
Další výhodou De-Fi systému je například možnost půjčování peněz. Půjčky jsou v De-Fi odvětví nastavené velmi dobře. Cílem je, aby byla zajištěna bezpečnost a spolehlivost, vše funguje bez zprostředkovatele (banky). Navíc, úplně největší výhodou je to, že nikdo nebude posuzovat vaší kredibilitu. Rozhodující bude to, jakou máte zástavu pro půjčku.
ING Bank hraje na obě strany?
CNBC nedávno oznámila, že stále více amerických bank má v plánu přijmout bitcoiny a umožnit svým zákazníkům nakupovat, prodávat a vlastnit kryptoměnu prostřednictvím svých bankovních účtů.
Vyplývá to ze zprávy NYDIG, jehož nedávné partnerství se zpravodajskými službami Fidelity National by mohlo spojit banky a bitcoiny v jednom prostoru. Je zajímavé, že stejným způsobem, jakým americké banky přijímají bitcoiny, banky v jiných částech světa věnují zvláštní pozornost dalším rozvíjejícím se technologiím v prostoru kryptoměn. Nedávno ING, jedna z předních bank se sídlem v Nizozemsku odhalila, že její pozornost není zaměřena jen na BTC. Decentralizované financování, populárně známé jako De-Fi, se pro společnost jeví stejně atraktivní.
V nedávno zveřejněné zprávě banka ING odhalila, že analyzovala průmysl De-Fi, a zjevně dospěla k závěru, že De-Fi může mít některé z kvalit, díky nimž bude na finančním trhu revoluční více než bitcoin. Zde jsou slova, která ING používá k definování tohoto sektoru:
„De-Fi může být pro finanční sektor rušivější než bitcoiny“.
Stručně řečeno, ING zvážila pozitiva a negativa De-Fi a dospěla k určitým závěrům pro tento sektor.
Mezi mnoha cennými vlastnostmi, které přichází se strukturou De-Fi, je flexibilita. Nedostatek regulace v odvětví De-Fi jej činí vysoce dostupným pro uživatele, kteří mohou prozkoumávat služby bez obav z jakýchkoliv omezení. Nedostatek regulace však také vytváří mezeru pro lidi se zákeřnými úmysly.
Jak vysvětluje ING:
„De-Fi je flexibilní, protože chybí regulace. Tento nedostatek regulace umožňuje vytváření a používání služeb v zásadě bez omezení. Existuje však zjevně nevýhoda nedostatečné regulace De-Fi, protože ji lze snadno použít i pro podvodné činnosti.“
Je proto zásadní, aby v budoucnu byly regulační orgány připraveny zahájit úkony, které jsou pro toto odvětví správné, protože by to podpořilo růst tohoto odvětví a pomohlo mu získat důvěryhodnější prostor.
V nejnovější zprávě ING je důležitý bod v tom, jak banka vidí budoucnost De-Fi. Ačkoli většina tvrdí, že centralizovaný systém nemůže koexistovat s decentralizovaným průmyslem, protože oba se v mnoha ohledech liší, ING tento pohled zpochybňuje konstatováním, že:
„Na základě naší analýzy a získaných poznatků docházíme k závěru, že nejlepší z obou světů je dosáhnout perfektního bodu v případě, pokud budou spolupracovat a najdou perfektní střed mezi centralizovanými a decentralizovanými finančními službami.“
Budoucností financí je De-Fi inteligence
Decentralizované financování se za poslední rok stalo jedním z nejrychleji rostoucích sektorů v ekosystému kryptoměn. Navzdory působivým číslům je decentralizované financování stále v počátečních fázích vývoje, což vyvolává otázku: Co bude dál s touto finanční technologií?
Pravda je taková, že decentralizované finanční aplikace mohou a dost pravděpodobně také změní svět. Problém je ale v tom, že v jejich rozšíření momentálně brání nemožnost směny virtuálních tokenů za fiat aktiva.
Navíc většina lidí po celém světě zatím nedokáže decentralizovanou ekonomiku pochopit a tak je logické, že se zatím bez klasické měny jako jsou eura, koruny a dolary, ještě dlouhou dobu neobejde. Vše však záleží především na přístupu států. Například v Číně je už několik let obchodování s kryptoměnami postavené mimo zákon. To, že je De-Fi budoucností je naprosto nepopiratelné - otázkou však zůstává, o jak blízkou budoucnost jde.
Patříte mezi jedince, kteří nechápou De-Fi ekonomiku?
Abychom se chápali, De-Fi nejsou kryptoměny, ale mají toho dost společného. Zatímco se kryptoměny snaží o decentralizované emitování a ukládání virtuálního platidla, v De-Fi systému jde o decentralizaci celého finančního ekosystému.
Zatímco momentálně využíváme banky, ty by mohly nahradit právě decentralizované aplikace, které budou postavené výhradně na blockchainu. Díky takovému systému bude člověk schopen nakládat se svými financemi přesně tak, jak se mu zlíbí. Své peníze převedete na digitální tokeny, které pak můžete využít tak, jak se vám zlíbí a to například k obchodování bez nutnosti prokazování své vlastní identity. Jediné, co potřebujete, je mít internet, vlastnit nějakou kryptoměnu a znát podobné platformy. De-Fi platformy umožňují většinu myslitelných finančních operací provádět i jedincům, kterým by to klasické banky nedovolily.
Opět - jaké jsou hlavní rozdíly mezi De-Fi a bankami?
Hlavním a zásadním rozdílem je vysoká efektivita. U De-Fi platforem nejste nuceni prokazovat svou totožnost a nekoná se ani žádné lustrování úvěrové historie. Nic z toho už nebude potřeba.
Půjčku vám zajistí takzvaná collateralized dept position. Vy, jakožto žadatel, zastavíte dočasně svoje vlastní tokeny a obratem za to získáte určitý obnos ve formě takzvaných stablecoinů.
Jakmile ale z vypůjčeného obnosu vyberete příliš mnoho tokenů, nebo jejich hodnota klesne, chytrý kontrakt automatický část vašich uzamčených etherů zlikviduje. Zbytek se vrátí vám, zlikvidovaná část jde ve prospěch aplikace. U bank podobná likvidita funguje přes exekuční řízení, tudíž vám může být zabaven nejen movitý, ale i nemovitý majetek. Dá se v podstatě říct, že De-Fi člověka chrání. De-Fi chrání nezkušené obchodníky před jimi samými.
Banky jsou jednoduše nevýhodné a hlavně rizikové z pohledu ukládání peněz. Ze zákona podléhají centrální autoritě a tak se může klidně stát, že budou vaše prostředky zmraženy, a dokonce vám bude nahlíženo do vaší transakční historie. U De-Fi máte svá aktiva vždy v držení a nikdo vaší transakční historii nemůže vidět. Ano, na blockchainu možná můžete vidět pohyb tokenů, ale nikdy nezjistíte jméno příjemce. Dlouhodobé uložení peněz v bance je taktéž nevýhodné, protože úroky často nedosahují ani hodnoty inflace. Naopak De-Fi systém nabízí člověku dokonce dvouciferné úrokové sazby. Kromě toho se vyhnete všem finančním poplatků za řízení účtu.
Je logické, že se banky mají čeho obávat. Decentralizovaný finanční systém by dost brzy mohl nahradit ten stávající a to s nabídkou mnoha výhod, o kterých jsme dnes hovořili.
[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]
.
[easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]