Cronos: nástupce Binance Smart Chainu během příští Alt Season?

Okolo nového chainu v podání globálně známé kryptoměnové burzy Crypto.com se v posledních týdnech začíná zvedat vlna nadšení. Mnozí kryptoměnoví veteráni, obchodníci i influenceři se nyní chystají na nástup blížící se altcoinové sezóny. Právě Cronos se zde dle mnohých rýsuje jako potenciální ekosystém, který by během býčí fáze trhu mohl zdatně konkurovat i doposud retailově dominantnímu Binance Smart Chainu. Jedná se o něco perspektivního nebo bude Cronos jako v mnoha ostatních případech pouze rychle prasklou bublinou? Pojďme si Cronos prohlédnout pěkně detailně a zblízka.

Co je to Cronos?

Cronos je, jak jsme již zmínili, moderní blockchain z dílny developerů Crypto.com. Jeho výhody spočívají zejména v rychlosti (až 50 milionů transakcí za den), levných poplatkcích pohybujících se okolo 1 dolaru za transakci, rychlou finalizaci transakcí (tvorba bloků okolo 5-6 sekund) a v neposlední řadě interoperabilita. Přesněji řečeno, Cronos je prvním blockchainem, který poskytuje schopnost komunikace a převádění transakcí skrze blockchainy Ethereum (EVM kompatibilita) a také Cosmos (IBC protokol).

Naprostým základem pro zajištění přívalu uživatelů, investorů i developerů je zde právě EVM kompatibilita. Díky této funkci je možné rychle a jednoduše importovat smart kontrakty z Etherea na Cronos a umožnit tak uživatelské prostředí například pro DeFi identické tomu na Ethereu. Základním rozdílem je zde však přístupnost pro retailové investory, zejména tedy nízká cena poplatků za transakce.

Na Cronos zároveň vede jednoduchá cesta z jiných blockchainů přes oficiální Cronos Bridge.

Pokud vás zajímá, jak se na Cronos připojit a dostat tam své CRO tokeny, můžete přeskočit k poslední kapitole.

Proč se o Cronos zajímat právě teď?

Prozatím to vypadá, že konsolidace okolo 35,000 USD za BTC se pro krypto trh stala alespoň dočasným dnem. Spolu se spasitelem Do Kwonem, který nyní nakupuje Bitcoiny ve velkém nás zanedlouho čeká Ethereum Merge, tedy přechod Etherea na Proof of Stake. Razantní změna nálady celého trhu měla během posledních pár týdnů za následek výbuch ceny BTC, ETH a také mnohých altcoinů. Spolu s výbuchem altcoinů se na trh opět žene vlna lačných retailových investorů. Nápor na Ethereum blockchain vede k pro mnohé nesnesitelně vysokým poplatkům za transakce, jež mnohdy dosahují až na 100 USD za transakci. Takové podmínky jsou pro menší investory samozřejmě obrovskou bariérou. Kam to celé vede? K emigraci retailových investorů směrem na levnější blockchainy…

Vypadá to, že marketingový tým Cronosu i developeři již stovek zdejších projektů se na tuto atmosféru předem chystali. Oproti ostatním ranným ekosystémům zde můžeme najít mnoho kvalitně nachystaných produktů a aplikací. Zdá se, že marketingová mašina Crypto.com je v plném proudu.

To samé lze ostatně pozorovat i při krátkém nahlédnutí na server DeFillama.com. TVL, tedy metrika likvidity ženoucí se na Cronos se momentálně nachází v parabolickém růstu. Pouze během března se na Cronos přesunuly 2 miliardy dolarů.

Pěkný pohled je rovněž na největších 10 ekosystémových aplikací. Dominantní jsou zde zejména burzy VVS Finance a MM Finance. Token MMF se nedávno dočkal vysoké obliby uživatelů, za což si vysloužil zalistování přímo na hlavní centralizované burze Crypto.com.

Cronos: Decentralizované (DEX) burzy a DeFi farmy

Prozatím primární a dominantní burzou Cronos chainu je VVS Finance (Very, Very Simple DeFi Trading for All). Nicméně to vypadá, že díky zalistování mnoha meme tokenů a menších, avšak úspěšných projektů si nyní cestu na vrchol brázdí právě MM Finance. Ostatně, MM Finance je již nyní používanější než Pancake Swap, což lze považovat za obrovský úspěch a značnou míru adopce ze směru retailových uživatelů.

https://twitter.com/MMFcrypto/status/1509451159311818753 Pokud vás zajímá DeFi farmaření, stačí na obou burzách nahlédnout do horní záložky “Earn“ a dále “Farms“. Na obou největších DEX burzách Cronos chainu jsou stále velmi výhodné příležitosti pro farmaření. Burza VVS Finance nabízí například vklad páru CRO-VVS s možností získat 104 % APR měsíčně. Na burze MM Finance stojí za zmínku pár MMF-CRO, kde se APR pohybuje okolo 340 %. Vyplaceno přitom dostáváte v nativním tokenu dané burzy. Jelikož se chain stále nachází v parabolickém růstu, jsou i tyto tokeny prozatím velmi perspektivním holdem.

Dále, oblíbeným místem, kde farmáři běžně “parkují“ své výplaty (zejména tedy MMF a VVS) je yield optimizer Mad Meerkat Optimizer a zároveň třetí nejpoužívanější aplikace na chainu Cronos. Zde je bohatá nabídka farem a zejména “single side stakingu“, kde je možné farmařit jednoduše pomocí zastavení pouze jednoho tokenu. Jak vidíte, vyplatí se zejména v případě držení MMO, MMF a VVS.

Nabídku jednotlivých tokenů i výběr decentralizovaných burz, na kterých dané tokeny naleznete můžete jednoduše filtrovat na serveru Dexscreener.com v záložce Cronos. Pro výběr věrohodnějších tokenů je doporučeno filtrovat pomocí nástroje “Rank&Filter“, kde si následně zadáte do položky “Liquidity“ jako minimum alespoň 100,000 USD. Tímto způsobem můžete zkoumat projekty, které si již zasloužili pozornost investorů a stojí alespoň na řekněme nějaké smysluplné startovní čáře.

Dalším oblíbeným způsobem nalézání nejvíce adoptovaných projektů na chainu Cronos je oficiální prohlížeč, ne nepodobný například Etherescanu. Dobrým měřítkem je zde počet držitelů, přičemž pochopitelně platí, čím více, tím lépe. Přístup k němu naleznete zde: https://cronos.org/explorer/tokens.

Meme scénu zde prozatím totálně dominuje projekt Croge, tedy příhodně nachystaná napodobenina největší světové meme kryptoměny Doge, pouze ve ztvárnění krokodýla. Po krátkém oskenování chainu Cronos ostatně zjistíte, že většina úspěšných meme coinů z Ethera naleznete i zde, jenom v krokodýlí podobě. Kvalita těchto projektů se však zásadně liší, takže pozor.

Zároveň se můžete poohlížet opačným směrem a proklepnout si projekty, které mají menší likviditu i počet držitelů. V takovém případě sice můžete najít brzký gem, nicméně se zároveň vystavujete razantně vyššímu riziku. V moři small capů je třeba umět plavat a vězte, že podvodů a rug pullů bude i na Cronosu hromada.

Vždy si o daném projektu zjistěte co nejvíce: jaký za ním stojí tým? Jsou developeři veřejně známí? Je kontrakt auditován? Je uzamknutá likvidita potvrzená kontraktem a na jak dlouho? Má daný projekt alespoň hotové webové stránky a je aktivní na Telegramu či Discordu? Všechny tyto a mnohé další věci si je třeba před investicí zjistit.

NFT projekty a tržiště na chainu Cronos

NFT scéna Cronos chainu momentálně rovněž doslova vykvétá. Největší tržní objem se nachází na hlavním NFT tržišti Ebisusbay: https://app.ebisusbay.com/.

Na výběr je zde již mnoho aktivně vyvíjených NFT projektů, přičemž za zmínku stojí zejména Mad Meerkat, MM treehouse či CroSkull. Jako vždy si všechny projekty můžete proklepnout sami a podle ceny či tržní aktivity filtrovat přímo na tržišti.

Jak se připojit na Cronos?

Pokud vás Cronos zaujal a plánujete se na tento chain připojit, určitě se ptáte jak na to.

Prozatím nejjednodušší cesta na Cronos vede stále přes Crypto.com, kde většina z vás dozajista vlastní účet. Zároveň budete potřebovat peněženku Metamask či oficiální Crypto.com peněženku DeFi Wallet.

Připojení přes Crypto.com a DeFi Wallet:

Pokud vlastníte účet na Crypto.com a máte určitý balanc CRO tokenů v peněžence, potom volbu přemostění na Cronos vidíte přímo v mobilní aplikaci. Stačí zvolit položku Cronos Bridge a následně vybrat počet tokenů CRO, které si přejete přemostit na Cronos.

Poté, co zvolíte počet tokenů a aktivujete Transfer, budete muset chvíli počkat na finalizaci transakce. Úspěšné přemostění by mělo v aplikaci vypadat následovně:

 

Přemostěné tokeny nyní budou dostupné k použití například ve výše zmíněných aplikacích jako je MM Finance či VVS Finance.

Podobný proces můžete vykonat i ve webové aplikaci Cronos Bridge, kam připojíte svoji webovou verzi DeFi Wallet: https://cronos.org/bridge/

Nakonec, pokud používáte webovou burzu Crypto.com, můžete své CRO coiny vybrat na vaši DeFi Wallet či Metamask peněženku přímo z burzy v záložce Balances > Withdraw:

Jako vždy se doporučuje při převodech začít testovacími transakcemi o minimální hodnotě a celý proces se naučit. Poté, až budete vědět co přesně dělat, můžete bezpečně převádět vyšší částky.

Připojení na Cronos přes Metamask:

Pokud chcete na chainu Cronos operovat přes zdaleka nejpoužívanější krypto peněženku Metamask, potom jednoduše klikněte na záložku Add Network a zkopírujte informace vypsané níže:

Nyní do kolonek vyplňte tyto informace:

Přemostění CRO tokenů můžete spolu se svou nachystanou Metamask peněženkou dokončit rovněž pomocí oficiální Crypto.com bridge: https://cronos.org/bridge/.

Závěr

Vypadá to, že se z Cronos chainu rýsuje opravdový a masivně adoptovaný produkt i plnohodnotný konkurent doposud retailově dominantního Binance Smart Chainu. Schopnost interoperability a technologická spojitost s Cosmosem zde však Cronosu zásadně nahrává. Výhodou je i čerstvost celého ekosystému.

Cronos bude tento rok zajímavé sledovat zejména v poměru tržní dominance vůči starému známému Binance Smart Chainu. Typem na konec je sledování cenové akce po tomto víkendu: Crypto.com je jedním z největších sponzorů UFC, a právě tento víkend se udají jedny z nejočekávanějších zápasů roku 2022.

Disclaimer: Tento článek v žádném případě není finanční radou, ale pouze informačním článek. Finanční účast v ranných krypto ekosystémech a nových kryptoměnových projektech s sebou vždy nese riziko finanční ztráty. Za vaše finanční rozhodnutí jste zodpovědní vy sami.

4.3/5 - (3 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.