Co s úterním večerem? Bitcoin meetup v Paralelní Polis

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]  

Paralelní Polis - Institut kryptoanarchie

Institut kryptoanarchie, hackerspace, hacker hub - Paralelní Polis. Pro velkou část bitcoinové komunity pojmy, které jim jsou důvěrně známé, zvlášť, pokud bydlí v Praze a do Holešovic to nemají daleko..

Pro nezasvěcené může slovní spojení hacker - krypto a anarchie vyznívat trochu nepřátelsky, jako něco, čeho by se měli bát. V tomto případě by ale byli velmi daleko od pravdy. To, čeho je opravdu potřeba se bát, jsou stále silnější zásahy států a jejich mocenských složek do soukromí lidí, stále silnější kontrola informací a přístupu k nim, včetně dohledu nad finančními transakcemi.

bitcoinová kavárna paralelní polis

A právě projekt Paralelní Polis a jeho představitelé budují institut kryptoanarchie, který má nejen upozorňovat na výše uvedené jevy a vyvolat celospolečenskou diskusi. Cílem je také demonstrovat, že existují i lepší alternativy, než neefektivně fungující stát, úřady, banky a instituce spadající pod centrální řízení establishmentem.

Projekt zahrnuje pod jednou střechou kavárnu, hackerspace, MAKERS LAB a prostor pro práci, sdílenou kancelář - Paper HUB. Nejvíc informací najdete na oficiálních stránkách Paralelní Polis , případně na facebookové variantě stejného jména..

Místo bitcoinu zaslíbené

Pro příznivce kryptoměn je samozřejmě nejatraktivnější to, že je zde bitcoin jedinou akceptovatelnou platební metodou. Nejen, že si můžete dát v kavárně výbornou kávu - skvělí baristé, kteří ji připravují, dostávají v bitcoinech také výplatu. Stejně tak probíhají platby za prostor v hubu, za bitcoiny si můžete koupit samolepky, trička atd.

paralelní polis - káva za bitcoiny

Samozřejmě to neznamená, že když nemáte bitcoiny, budete na suchu... Na zdi najdete bitcoinový bankomat, kde si můžete místní měnu koupit, pokud nemáte nainstalovanou peněženku v mobilu, tabletu atd., je připraven Piper - generátor a tiskárna paper wallets, tedy papírové peněženky. A kdo neví, jak se bitcoin používá, dostane radu od baristů, nebo od místního osazenstva. K dispozici bývá i kryptopoštol, který zasvěcuje nejen zájemce o kryptoměny, ale i náhodné kolemjdoucí. Situace, kdy někoho zlákala vůně kávy a je v šoku, že jsou mu ty pomalované papírky v peněžence skoro k ničemu, není výjimkou. Sám jsem si na jeden den vzal kryptopoštolství dobrovolně na starost a vřele to doporučuji jako názornou sondu do hlubin duše bitcoinem neposkvněné... Radost je o to větší, když se podaří umožnit posezení u kávy dámské dvojici pozdně středního věku, které pochopily, že si k tomu počítač z domova opravdu nosit nemusí.. :-)

Nevíte, co s úterním večerem? Přijďte na přednášky o bitcoinu!

Pro vzdělávání a šíření bitcoinového evangelia je ostatně Paralelní Polis jako stvořené. Ještě do nedávné doby se pražská bitcoinová komunita scházela u piva v Baru No. 7, kam ostatně zajde občas i nadále - nejen proto, že zde samozřejmě akceptují btc.

Potřebovali jsme však větší prostor - komunita se rozrůstá a posezení u piva přestává stačit. Díky Paralelní Polis se podařilo nastartovat tradici pravidelných úterních meetupů. Tedy už ne jednou za měsíc v hospodě na kus řeči, ale každý týden - s projektorem, připravenou přednáškou a dostatkem místa pro desítky posluchačů.

Nejde ani tak o základní informace pro úplné začátečníky, ti už dnes mají poměrně dost možností, jak se něco dozvědět. I pro ně se však připravují materiály, které budou brzy k dispozici.

Hlavním cílem přednášek je přinášet nové informace, pomáhat pochopit souvislosti a vyvolat diskuzi. Proto zde vystupují aktivní členové bitcoinové komunity, kteří hledají nová a neopakující se témata. V minulosti tak dostali příležitost:

  • Marek Palatinus a Martin Šíp, aby představili celý koncept bitcoinu, jeho vývoj a smysl
  • Karel Kyovský ukázal, jak se vyvíjí a vyrábí bitcoinový bankomat
  • Aleš Janda zajímavě předával zkušenosti z výměny bitcoinů za jeho působení na Localbitcoins
  • Dominik Stroukal přednášel, jak se bitcoin projevuje v makroekonomickém měřítku

Já sám jsem si vybral téma regulace kryptoměn a jejich více či méně legálního postavení ve světě i u nás. Přednáška proběhla 3.listopadu a i přes totální kolaps tramvajové sítě dorazilo překvapující množství lidí, z úterních večerů se začíná stávat opravdu tradice...

Aleš Janda - přednáška o výměně bitcoinů

Další akcí bude přednáška dvou inovátorů a opravdových person bitcoinové komunity - Marek Slush Palatinus a jeho kolega Pavel Rusnák - Stick přijdou promluvit nejen o jejich vynálezu - Trezoru, ale o bezpečnosti a používání bitcoinových peněženek obecně. Pokud vás téma bezpečného uchování bitcoinů a kryptoměn zajímá, bylo by asi těžké dostat na jedno místo větší experty, než jsou právě pánové ze Satoshi Labs...

Přijďte se také podívat! Úterý  9.12.2014 od 18:00 na adrese Dělnická 43 - Praha 7

Pozvání do Paralelní Polis zamozřejmě platí kontinuálně, kávu a různé další pochutiny si můžete dát denně od 8 do 20 hod. a přednášky o bitcoinu se konají každé úterý od 18:00.

Vejdi ven...

Líbí? Sdílejte, díky :-)

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]

5/5 - (3 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.