Co byste měli vědět, než začnete mluvit o bitcoinu s laikem

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]

Bitcoin - velká neznámá

Pokud čtete pravidelně tento blog, je dost pravděpodobné, že víte o bitcoinu víc, než lidé ve vašem okolí. A jestli přitom máte potřebu svým známým vysvětlovat, jak úžasné věci se věnujete, už asi víte, že šíření evangelia není vždy jednoduché... Většina lidí o bitcoinu buď neví vůbec nic, nebo je odkázána na informace z médií, které mají převážně bulvární charakter a tak se můžete hned zpočátku setkat s nepochopením. Chcete-li tedy šířit myšlenku decentralizované měny a nebýt přitom za mimoně, mohlo by vám v tom pomoct několik jednoduchých zásad.

Jak na to - bitcoin pro začátečníky

  • Nebuďte moc techničtí. Nepředpokládejte, že protějšek ví, o čem mluvíte. Kdybyste prodávali auto, také byste asi nezačali tím, že nakreslíte schéma šestiválce. Zaměřili byste se spíš na to, jak dobře se s ním bude jezdit, jaké má výhody a jak je pohodlné. I když vám to bude připadat zajímavé, hashovací funkce nebude na bitcoinu pro začátečníka to nejdůležitější...
  • Nepřežeňte to s terminologií. Výrazy, které se váží k bitcoinu, jako liberální, anarchie, decentralizace apod. se v průběhu času vyvíjejí a mohou být závislé na kontextu, není třeba popsat úplně všechno. Adam Henft, dopisovatel CoinDesku jde dokonce ještě dál a tvrdí, že např. kryptoměna by měla úplně zmizet ze slovníku a nahrazena třeba termínem "nebankovní peníze"

"Krypto je předpona, která není sama o sobě moc dobrá, zejména, když se jedná o záležitosti trhu - a o ty tady jde. Vyvolává spíše záporné představy - dělá bitcoin tajemným, nedůvěryhodným a nebezpečně složitým. A jsou tu i další asociace - kryptofašismus a další "skryté" formy různých hnutí, nemluvě o kryptosporidiích, jednobuněčných parazitech vyvolávajících střevní potíže. Tedy nic, co byste chtěli mít spojené se zavedenou značkou."

  • Nespekulujte a nepřehánějte. Můžete si myslet, že bitcoin změní svět a vyvolá zemětřesení v konfrontaci s klasickými penězi. To je v pořádku. Ale přecenění produktu, který si hledá své místo na trhu, není dobrá strategie. V klidu představte silné argumenty pro, ale zbytečně neslibujte. Velkolepé plány a odhady budoucí astronomické ceny bitcoinu ponechte jiným zdrojům, je jich dost.
  • Bitcoin měl i své slabé chvilky - krach MtGoxu, vykradení směnáren, Silk Road a volatilní cenové kotrmelce jsou vděčná témata pro média - nechte to klidně na nich. Neplýtvejte silami na zbytečném vyvracení negativ, která jsou s kryptoměnou spojena. Věcně a krátce vysvětlete podstatu (bitcoin svěřuji jen tomu, komu věřím) a můžete se zmínit o tom, že i díky MtGoxu si nechávají velké a zavedené burzy dělat dobrovolné audity...
  • Zaměřte se také na sociální dopady a výhody pro globální platby. Země třetího světabitcoin pomáhá a lidé, kteří z jakéhokoliv důvodu nemají přístup k běžnému bankovnictví nebudou díky bitcoinu v kategorické nevýhodě. Vysvětlení, jak může bitcoin přinést sociální pokrok je emocionálně přitažlivé a pro hodně lidí to může být zajímavé.
  • Zdůrazněte osobní prospěch pro konkrétního člověka, se kterým se bavíte. Lidé se přirozeně zajímají o otázky - co může bitcoin udělat pro mě? Určitě umíte vyjmenovat dost výhod, které jsou zřejmé - rychlé a levné platby, včetně mezinárodních, nezávislost na bankách a autoritách. Pro někoho může být zajímavá míra anonymity. Obchodníci si díky akceptaci bitcoinu můžou rozšířit klientelu a získat konkurenční výhody. Výhoda jednotné měny zaujme světoběžníky a cestovatele - atd.

O bitcoinech můžete mluvit, dokud nezmodráte a seč vám budou hlasivky stačit. Nic ale není přesvědčivější, než konkrétní činy. Nastavte známým peněženku, pošlete jim pár milibitcoinů. Demonstrujte jim první transakci v reálném čase do bitcoinové peněženky a poskytněte jim hmatatelný důkaz v podobě okamžitého převodu. Pomůžete jim tak překonat prvotní překážky a nebude trvat dlouho, kdy to samé udělá váš známý zase pro někoho dalšího. 

Zdroj: Coinchomp

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]

4.8/5 - (6 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.