Čínské firmy prodávají chemikálie na drogy za kryptoměny. Tamní obyvatelé zase tajně nakupují USDT

Blockchainová analytická firma Elliptic tvrdí, že byly použity miliony dolarů v bitcoinu a Tetheru k placení čínských společností zapojených do fentanylové krize. Dodavatel chemikálií v Číně později uvedl, že jejich klienti se sídlem v Mexiku vždy platili prostřednictvím bitcoinů nebo USDT. Vyráběný fentanyl je asi levnější a asi padesátkrát silnější než heroin, přičemž navozuje stejný stav euforie. Bílý prášek postupně zaplavuje Spojené státy a děsí tamní úřady, protože se jedná o nevyzpytatelný syntetický opioid. Zatímco Spojené státy řeší problém s drogami, malajsijská policie uzavřela kryptoměnovou směrnánu a zatkla 40 lidí za prodej kryptoměn do Číny. Nejmenovaná směnárna nabízela nákup USDT za fiat peníze. Samotná Malajsie má ke kryptoměnám zatím poměrně neutrální postoj, jejich prodej do Číny je ale neakceptovatelný.

Miliony v bitcoinu a USDT za nebezpečnou drogu

Celou aféru s prodejem chemikálií potřebných k výrobě drogy otevřela analytická společnost Elliptic. Ta upozornila ve svém úterním blogovém příspěvku na čínské společnosti prodávající chemikálie na výrobu drog a přijímající platby v Tetheru nebo bitcoinu. Společnost Elliptic uvedla, že velká většina farmaceutických společností, které kontaktovala v Číně a které mohou posílat chemikálie pro výrobu fentanylu do zahraničí, přijímá za své zboží kryptoměny.

Stejné společnosti sídlící v Číně navíc provozují účty u tří nejmenovaných  burz sídlících mimo Čínu. Elliptic nejmenované burzy upozornil na to, že u nich mají účty čínští dodavatelé chemikálií určených k výrobě drog. Přes kryptoměny k těmto firmám již putovalo více než 27 milionů dolarů. Jedná se o velkou částku, která prozrazuje velké množství chemikálií na výrobu nové drogy. Ta je spojována s tisíci úmrtími na předávkování drog ve Spojených státech.

[caption id="attachment_21463" align="aligncenter" width="652"] Zveřejněná konverzace mezi obchodníky s drogou[/caption]

Kromě samotných výrobců identifikovala společnost Elliptic také více než 80 čínských firem, které zajišťují přepravu chemikálií do zahraničí, rovněž výměnou za kryptoměny. Jedna z firem dokonce s Elliptic komunikovala a potvrdila, že má zákazníky v Mexiku, kteří vždy platí pomocí USDT nebo Bitcoinu. Z Mexika pak drogové kartely zřejmě pašují hotovou drogu do Spojených států. Podle Elliptic je zajímavé vidět, jak čínské firmy vyrábějící základ pro drogy využívají kryptoměny na zahraničních burzách. V minulosti totiž Čína zakázala těžbu kryptoměn i jejich používání ve své zemi.

Obyvatelé Číny tak nemají k dispozici žádnou tamní burzu nebo směnárnu, jako jsme na to zvyklí například s Coinmate nebo Anycoin. Je tedy zřejmé, že i velké čínské firmy přijímají kryptoměny bez toho, aby si toho čínská vláda všimla. V případě fentanylu jsou kryptoměny hlavním prostředkem směny čínských firem.

Malajsijská policie zavírá burzu poskytující USDT Číňanům

V úplně jiné souvislosti a úplně jiné zemi probíhá další zátah na kryptoměny spojené s Čínou. Malajsijská policie totiž provedla zátah na burzu, která nabízela čínským občanům nákup USDT. Přijatou hotovost anonymně odesílala na kryptoměnové peněženky Číňanů. V souvislosti s tím bylo zatčeno celkem čtyřicet lidí, protože držení kryptoměn je v Číně zakázané, stejně jako jejich prodej občanům této země. Zátah na burzu byl údajně proveden ve spolupráci s Národním centrem pro finanční trestnou činnost a kromě prodeje USDT se burza údajně podílela také na provozu ilegálních online hazardních her.

Detektivové pracující na případu uvedli, že burzu sledují již delší dobu a mají ke všem tvrzením dostatek důkazů. Třešničkou na dortu pro vyšetřovatele je fakt, že burza nakonec neměla ani platné povolení k provozování kryptoměnové burzy.

Malajsijské policejní složky provedly během zatýkání členů burzy zátah na několika adresách současně. Mezi zatčenými byli muži i ženy ve věku od 20 do 58 let. Většina zatčených pochází z Malajsie, ale s burzou spolupracovalo také 15 členů pocházejících z Číny. Během zatýkání bylo zabaveno 88 mobilních telefonů, 5000 dolarů v hotovosti, luxusní automobily, šperky a zlato.

Po zatčení se také ukázalo že nelegální hazardní hry byly provozovány převážně pro tchajwanské zákazníky a je tedy zřejmé, že do celého případu jsou zapojeni také další lidé pocházející z Tchaj-wanu. Uzavřená burza jim poskytovala vlastní tokeny, které mohly být použity pouze v online casinech provozovaných samotnou burzou. Vyšetřovatelé se chystají všechny zatčené obvinit z praní špinavých peněz, provozování nelegálního hazardu a porušování čínských zákonů spojených s držením a prodejem kryptoměn. 

5/5 - (1 vote)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.