[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]
.
Koupit a prodat bitcoiny jde více způsoby
Pokud potřebujete nakoupit bitcoiny, můžete využít bitcoinové bankomaty, kterých je v ČR zatím 8 - v Praze a v Brně najdete také obousměrné bitcoinmaty, kde lze btc i prodat. Nebo se registrujete u některé světové burzy, jako je Bitstamp, Bitfinex apod., obchody zde však probíhají v dolarech a eurech a je třeba kalkulovat s převodním kurzem a poplatky za výběr. Nedávno byla také spuštěna služba EasyCoin, kde si uživatel objedná nákup bitcoinu ze svého počítače a zaplatit je může na kterékoliv poště v ČR (na terminálech Sazky už to bohužel nejde).
Chcete-li však nakupovat a prodávat přímo za české koruny a zároveň trochu spekulovat (tj. zadávat příkazy na nejvýhodnější kurz), můžete vyzkoušet unikátní českou burzu BitStock , která zde působí více než rok. V čem je unikátní? Především ve způsobu, jak přistupuje k bezpečnosti bitcoinových obchodů.
Jak si nenechat vykrást burzu
Je to právě rok od krachu kdysi největší bitcoinové burzy MtGox a ti, kteří zde měli své prostředky, mají datum 25. února 2014 ještě v živé paměti. O pár měsíců dříve zmizely bitcoiny za několik milionů korun z české burzy Bitcash a podobných případů bychom ve světě našli daleko více. Vykradení depozitních účtů se neubránila ani renomovaná směnárna Bitstamp, které nedávno zmizelo více než 19 tisíc bitcoinů. Ta však situaci ustála a její klienty tento fail naštěstí nepostihl.
Podobné události mají většinou jeden společný rys, i když špatně prokazatelný. Navzdory bezpečnostním opatřením dochází k úniku informací o privátních klíčích, které ovládají uložené bitcoiny a ani dobře zabezpečená btc adresa neodolá útoku, za kterým stojí tzv. inside job. Tedy zneužití informací vlastním zaměstnancem...
Jak z toho ven? Našel právě český BitStock řešení, které zabrání krádežím bitcoinů?
Bitstock bitcoiny nedrží, ověřuje transakce mezi uživateli
Je to vlastně jednoduché - když něco nemám, nemůže mi to nikdo ukrást... A na tomto principu je BitStock naprogramován. Nemá žádné btc adresy, na kterých by byly bitcoiny uloženy, všechny obchody probíhají jen mezi uživateli. Obchodníci si bitcoiny posílají mezi sebou a ověřování transakcí probíhá v blockchainu. BitStock vytvořil a spravuje webové rozhraní směnárny, kde jsou ukládány příkazy k nákupu a prodeji, ověřuje se provedená transakce a následně se uvolňují peníze z burzovního účtu klienta. Vše popisuje toto schéma:
Díky tomuto řešení se tedy klienti BitStocku nemusí obávat, že by o své bitcoiny na burze přišli. Podrobně je vše popsáno také na stránkách, kde najdete nejčastější otázky a odpovědi. Služby BitStocku nyní využívá čím dál více obchodníků, během několika posledních měsíců zde byly zobchodovány bitcoiny za více než 20 milionů korun. V porovnání se světovými burzami to není mnoho, v českém prostředí to však lze považovat za úspěch a podle vlastního vyjádření je BitStock nyní největší českou burzou. V současnosti také jedná o další expanzi do Evropy a připravuje se vstup významného startupového venture kapitálu s vysokou investicí.
[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]