V kryptoměnové komunitě dobře známý Vitalik Buterin prodal nejrůznější altcoiny v celkové hodnotě 700 000 dolarů. Převážně se jednalo o meme coiny, které mu byly darovány na jeho adresu. Vyvolal tím samozřejmě velkou kontroverzi a řadu otázek. Na druhou stranu je Buterin známý tím, že si nenechává darované mince od nejrůznějších projektů, které mu jej často zdarma posílají.
Buterin často daruje altcoiny na charitu
Zakladatel Etherea je známý také tím, že čas od času pošle velké objemy tokenů na pomoc v postižených oblastech nebo na charitu. Například nedávno poslal příspěvky v řádech statisíců dolarů na pomoc obětem zemětřesení v Turecku. V naprosté většině případů se jedná o dary v podobě etherů,
Buterin ale posílá na pomoc také meme coiny.
Například v roce 2021 se zbavil 90 % tokenů Shiba Inu a slíbil, že zbylých 10 % daruje na charitu. Podle dat Lookonchain se v této vlně prodejů zbavoval Buterin především tokenů Cult DAO, Mops a Shikoku. Je jistě, že si dobře uvědomuje dopad jeho aktivit na ceny tokenů. Konkrétně u menších projektů může takto velký prodej snížit cenu jejich tokenů téměř na nulu a vyčerpat likviditu protokolu.
Objevují se také názory, že má prodej tokenů co dočinění s daňovým přiznáním Buterina. Prodej takového množství tokenů bude může zakladateli Etherea vyrovnat náklady. Některé další názory ukazují spíše na testovací tokeny Goerli ETH, které může Vitalic Buterin nakupovat. Data společnosti DEXTools totiž ukazují, že v době Buterinových prodejů bylo na protokolu gETH převedeno asi 500 000 dolarů. Celkově se v tomto protokolu nachází 11,88 milionů gETH. Jedná se tedy o poměrně velkou část likvidity tohoto tokenu.
Neexistují ale žádné důkazy o tom, že by Buterin měnil meme coiny právě za gETH.
Ovlivní prodeje tokenů kryptoměnový trh?
Přestože se jedná pouze o meme coiny, které jsou často vytvořeny jen pro zábavu, může Buterin prodejem takového množství tokenů výrazně snížit cenu. Meme coiny přitom většinou nemají žádné podkladové aktivum ani fundamentální využití, které by zajišťovalo hodnotu sítě a potažmo i tokenů. Možný propad ceny u altcoinů pak závisí na mnoha faktorech, mezi které můžeme zařadit například popularita daného tokenu, likvidita sítě nebo objem prodeje.
O něco větší efekt může mít prodej meme coinů, které jejich tvůrci rozdávají zdarma. Pokud někdo prodá velké množství tokenů, které dostal zdarma, rapidně tím sníží poptávku a zvýší nabídku daného tokenu. Pád ceny může být ovlivněn také aktuálním bear marketem, ve kterém má řada lidí obavy z toho, že právě jimi držený token nadobro zkrachuje. Například u meme coinu Shikoku se 25 minut po prodeji propadl o 75 %.
https://twitter.com/shikokuinucoin/status/1632955167053172739
Na druhou stranu, pokud má meme coin silnou komunitu, nemusí tak objemný prodej s cenou příliš zahýbat. Důležité je, aby komunita tokenu neztratila zájem o nákup a držení meme coinů.
Tvůrci Shikoku i přes propad ceny svého tokenu tvrdí, že to byl dobrý krok, protože se jejich síť zbavila největší velryby. V některých případech může mít velký příliv tokenů na burzu i pozitivní efekt. Daný meme coin totiž získá do oběhu velké množství tokenů, které mohou nakoupit další investoři a znovu cenu tokenu zvednout.
[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]