Bulharsko může být brzy nejbohatší zemí Evropy díky Bitcoinu

Bulharsko by se mohlo stát jednou z nejbohatších zemí Evropy díky tomu, že zřejmě vlastní 213 000 bitcoinů. Ty byly v roce 2017 zabaveny bulharskými úřady hackerům snažícím se nabourat do bulharské celní správy. Hackeři se tehdy snažili upravit údaje v systému celní správy, aby umožnili svým komplicům dovážet zboží do Bulharska bez placení daní. Bulharským bezpečnostním složkám se ale podařilo skupinu rozbít a zabavily opravdu velkou spoustu bitcoinů. V té době se hodnota zabavených bitcoinů pohybovala okolo 500 milionů dolarů. Aktuálně se ale jedná o bitcoiny v hodnotě blížící se 6 miliardám dolarů.

Bulharsko o svých bitcoinech mlčí

Přestože se Bulharsko ukazuje být jednou z největších bitcoinových velryb, o svých prostředcích zarytě mlčí. Kromě informace o zabavení bitcoinů není známo, jak s bitcoiny bulharské úřady naložily či jaké jsou adresy, na kterých jsou prostředky uloženy. Také není zcela jasné, zda Bulharsko stále vlastní všechny bitcoiny, případně jaké s nimi mají plány. Pokud Bulharsko stále vlastní 213 000 může to zajímavě navýšit majetek poměrně malého státu. Navíc většina bitcoinerů věří, že cena bitcoinu nadále poroste a Bulharsko by si tak za pár let mohlo přijít na opravdu zajímavou sumu peněz. Pokud se navíc splní prognózy některých známých tváří kryptosvěta, může být za pár let Bulharsko dokonce nejbohatší zemí Evropy. Například CEO společnosti Onramp Bitcoin Jesse Meyers tvrdí, že cena bitcoinu dosáhne v příštích desetiletích hodnoty 10 milionů dolarů. 

Hodnota bitcoinu ve prospěch Bulharska může přijít velice brzy. V Americe stále pokračuje bankovní krize a postupně končí jedna banka za druhou. Americká vláda již přijala Bank Term Funding Program, který otevře depozitář s 25 miliardami dolarů na pokrytí co nejvíce vkladů klientů bank. Pokud nakonec FDIC rozhodne o pojištění všech vkladů, může to pravděpodobně stačit k zastavení bankovní paniky v Americe. Dolar ale možná ztratí svou důvěryhodnost a několikrát jsme již mohli sledovat růst ceny bitcoinu v době, kdy americkým finančním systémem zmítaly problémy. Bitcoin se v takové chvíli ukazuje jako skvělý a globální uchovatel hodnoty. Pokud si tedy Bulharsko ponechá své bitcoiny dostatečně dlouho, mohlo by časem držet velké jmění v decentralizované měně. Navíc v té doby už mohou bitcoiny nakupovat i další země, zatímco Bulharsko bude napřed se svými 213 000 bitcoiny. 

Jak může Bulharsko využít svůj majetek?

Už nyní by mohlo Bulharsko použít bitcoiny k inovacím a investicím do své ekonomiky. Země má ale velký veřejný dluh a peníze z bitcoinů by tedy měly v první řadě použít na umoření tohoto dluhu. Pokud se Bulharsko rozhodne své bitcoiny nadále držet, může získat daleko větší kapitál. Pokud se vyplní prognózy některých odborníků a bitcoin dosáhne hodnoty 1 milionu dolarů, Bulharsko může držet až 213 miliard dolarů v bitcoinech. V takovém případě by Bulharsko mohlo zaplatit veřejný dluh a další prostředky využít k investicím do různých odvětví. Díky bitcoinům by také mohlo vylepšit školní či zdravotnický systém v zemi. Investicemi do klíčových odvětví může dále do země přilákat zahraniční investory a ještě více zlepšit svou finanční situaci. Otázkou ale stále zůstává, zda Bulharsko zabavené bitcoiny stále drží a může je prodat. Pokud ano, snad drží velkou část z 213 000 zabavených bitcoinů a čekají na správný čas k prodeji. 

4.2/5 - (4 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.