Počet bitcoinových velryb je na nejnižší úrovni od roku 2019

Za velryby se označují peněženky, které drží více než 1000 bitcoinů. Počet těchto velrybích peněženek byl na nejvyšší úrovni v únoru 2021, postupně ale ubývají.

Velrybí peněženky ubývají

Podle analytiků z Glassnode bylo 19. února letošního roku v bitcoinové síti 2 027 peněženek, které držely alespoň 1000 bitcoinů. Na tak nízký počet se tyto velké kryto peněženky dostaly naposledy 5. srpna 2019, kdy bylo v síti 2 023 takto objemných peněženek. Vlastníci takového množství bitcoinů zřejmě kryptoměnám velmi důvěřují, protože hodnota jejich bitcoinů je opravdu vysoká. V současnosti, kdy stojí jeden bitcoin 25 000 dolarů se jedná o minimálně 25 milionů dolarů na každé z těchto peněženek. Na většině těchto velrybích peněženek ale leží více než 1000 bitcoinů. Nejvyšší počet velryb byl v síti v únoru 2021, kdy bylo zjištěno 2 500 peněženek. Toto číslo ale od té doby stále klesá. Rok na to, 21. února 2022 už bylo jen 2 117 takových peněženek. Počet jen krátce vzrostl 23. března na 2 286 velrybích peněženek. Stejný trend se ale neobjevuje u ještě větších držitelů bitcoinů, kterým se říká mega velryby. Tyto peněženky drží více než 10 000 bitcoinů, což představuje investici do kryptoměn, v aktuální hodnotě, ve výši 250 milionů dolarů. Těchto velkých peněženek existuje aktuálně 117, což je velmi blízko k historicky nejvyššímu počtu těchto velkých peněženek. Nejvíce jich bylo v říjnu 2018, kdy existovalo 126 peněženek držících více než 10 000 bitcoinů. Chování těchto mega velryb tedy příliš nekoreluje s cenou bitcoinů a jedná se zřejmě o dlouhodobé držitele. Na druhou stranu ale stále roste počet malých investorů do bitcoinu, tedy peněženek, které drží alespoň jeden bitcoin. Z analýzy byly samozřejmě vyjmuty známé peněženky burz a směnáren.

Bitcoin se postupně vrací na peněženky malých investorů

Zatímco počet velkých velryb držících alespoň 1000 bitcoinů stále klesá, počet menších bitcoinových investorů stále roste. S malými propady se počet takových peněženek stále zvyšuje, za což zřejmě může větší adopce bitcoinu a také nízká cena v posledních letech. Ta umožnila i menším investorům získat alespoň jeden bitcoin, což může být pro mnohé retailové investory vytyčeným cílem. Navzdory velkým propadům to tedy vypadá, že bitcoin se postupně stává investičním instrumentem i pro malé investory. Peněženek držící více než jeden bitcoin je v současnosti 982 000, což je výrazný nárůst oproti číslům ukazujícím na velrybí peněženky. Loni v únoru bylo takových peněženek 814 000 a o rok dříve 788 000. Jedná se tedy o přibližně 200 000 peněženek, které během posledního bear marketu nakumulovaly jeden celý bitcoin. Nelze s jistotou říci, co stojí za těmito trendy. Můžeme spekulovat o tom, že některé velryby se rozhodly své bitcoin prodat, protože nakoupily v době, kdy byla cena bitcoinu jen zlomkem té aktuální. Vzhledem ke stále větší popularitě bitcoinu se také mohlo několik těchto velryb rozhodnout, že své prostředky rozdělí do více peněženek. Například právě proto, aby se jejich peněženky neobjevovaly ve výpisu velkých peněženek analytických firem, jako je Glassnode. Zároveň je ale příjemné sledovat, jak velkým tempem narůstá počet peněženek držících alespoň jeden bitcoin. Znamená to, že lidé této kryptoměně věří a postupně do ní ukládá své prostředky stále více uživatelů. Dobrou zprávou také je, že se bitcoin vrací na peněženky malých investorů a počet velryb klesa. To je velmi příznivá zpráva pro ekosystém bitcoinu, který je v některých exponovaných chvílích prodeji velkého objemu bitcoinů velryb ovlivněn. Několikrát jsme již byli svědky toho, jak velké nákupy či prodeje zahýbaly s cenou bitcoinu. [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]
4/5 - (2 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.