Bitcoin není Ponziho schéma, ani letadlo. Proč?

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]

V poslední době se můžeme poměrně často setkat s názory, že je bitcoin a s ním všechny digitální měny vlastně jen obří finanční letadlo - pyramidální hra, Ponziho schéma.

Není snad diskuse pod články v on-line médiích, kde byste podobný názor nenašli. Otázku, nakolik jsou to vůbec vlastní názory, nebo spíš recyklované výkřiky neinformovaných, ponechám stranou. Velká část těch, co mají potřebu vysmát se bitcoinu a jeho příznivcům, nemá bohužel představu o tom, jaký je princip kryptoměny a senzační články o tom, jak krachnul MtGox, nebo o kolik se propadl kurz bitcoinu je utvrzují v přesvědčení, že je všechno jeden velký podvod. Ponziho schéma, pyramida.

Je bitcoin pyramida, či letadlo?

Ponziho schéma je investiční podvod, pojmenovaný po Charlesi Ponzim, který na počátku minulého století sliboval americkým investorům do fondů 100% výnos z jejich vkladů během pouhých 3 měsíců. Princip je jednoduchý - nově příchozí vkladatelé jsou vypláceni z peněz, které do fondu vložili ti, co investovali před nimi. Žádné zázračné investiční operace se nekonají, vše funguje pouze do té doby, dokud se najde dost lidí, kteří věří v rychlé zbohatnutí.Je bitcoin pyramida a podvod? Když podvod dosáhne takových rozměrů, že není co vyplácet, schéma zkrachuje a kromě pár prvních "investorů" zbudou všem ostatním jen oči pro pláč... Klasickým příkladem je americký finančník Bernard Madoff, který za svoji bohulibou investiční činnost vyfasoval 150 let natvrdo...

Pyramida je podobná Ponzi schématu jen do jisté míry - účastníci nejen vkládají do hry peníze, ale s vidinou provize ještě shánějí další vkladatele. Takové znaky vykazují i některé MLM systémy, které si však na MLM spíš jen hrají.

A co s tím má společného bitcoin? Je snad jeho neskutečně rychlý rozvoj za posledních 5 let jeho existence způsoben tím, že by jeho tvůrce a první nadšenci slibovali obrovské výnosy a bitcoin by přitom neměl žádnou hodnotu? Ale vůbec ne...

Hodnota bitcoinu

Cena bitcoinu je tvořena pouze poptávkou a nabídkou na trhu a jeho skutečná hodnota nemá nic společného s krátkodobými spekulacemi, nebo uměle vyvolanou investiční módní vlnou.

Hodnota bitcoinu je a bude stále vyšší s tím, jak roste jeho smysluplné využití.Nebyl vytvořen jako investice, jejímž účelem je vyplácet dividendy.  Zatímco grafy na burzách díky spekulacím a někdy i účelovým manipulacím ukazují často dramaticky nahoru i dolů , křivka ukazující používanost bitcoinu nezávisle na tom plynule a nezadržitelně roste.

Bitcoin, litecoin a další kryptoměny nepotřebují žádné "naháněče", nestojí za ním nikdo, kdo by vyplácel provizi za nalákání dalších vkladatelů. To, že se velká část jeho "early adopters" dnes řadí mezi dolarové milionáře, je fakt - ale zaslouží si spíš uznání za to, že dnes máme možnost využívat všech výhod, které decentralizovaná měna přináší.

Ano, vznikají stovky kryptoměn a pseudo-altcoinů, které využívají otevřený zdrojový kód btc a snaží se ho napodobit. Vezou se na vlně popularity bitcoinu a jejich přínos je diskutabilní. Některé mají úspěch a dokonce reálné využití, některé jsou míněny spíš jako vtip, velká část je zdrojem spekulací a díky malému trhu je poměrně snadná i manipulace s cenou. Marketing někdy vítězí nad užitkem a platí, že kdo dřív přijde, ten vydělává. Ale s myšlenkou a budoucím využitím bitcoinu to většinou nemá nic společného.

Pokud by měl být bitcoin Ponziho schématem, projevilo by se to dávno. Namísto toho si získává uznání nejen mezi jeho běžnými uživateli, obchody a službami, které jej přijímají jako platidlo, nebo vizionáři, kteří investují obrovské prostředky do nových technologií pro další masové využití. Jeho legitimitu potvrzuje i nedávné rozhodnutí amerického centrálního daňového úřadu - IRS, který ho zařadil mezi aktiva podléhající zdanění jako majetek a kroky dalších vlád, které kryptoměnám přiznávají jejich smysl a právní status.

Bitcoin čeká ještě dlouhá cesta k tomu, aby se stal mainstreamovou záležitostí. Pomůže mu pozornost velkých hráčů byznysu, jako je Amazon, nebo eBay apod. a také nastavení bezpečnostních standardů, jednodušších pro běžné uživatele. Už nyní je ale zřejmé, že přirovnání k tomu, kde byl Internet v roce 1994 a kde je nyní, je víc než namístě.

Bitcoin není ani Ponzi, ani pyramida. A naštěstí není závislý na těch, kteří ho k podobným schématům přirovnávají. Až zjistí, jak hluboce se mýlí, bude už jeho použití podobně rozšířené, jako dnes platební karty.

Zdroj: Wikipedie.cz, Panture.com

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]

5/5 - (1 vote)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.