[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]
Má bitcoin už své nejlepší časy za sebou? Podle vývoje v posledních měsících by se mohlo zdát, že bude trvat dlouho - pokud vůbec - než se dostane na cenová maxima, která jsme viděli na konci loňského listopadu. Také další, dříve raketově rostoucí kryptoměny -
Litecoin,
Peercoin, nebo oblíbený
Dogecoin míří zatím opačným směrem, než by si jejich příznivci přáli. Zkusme se ale podívat na některé grafy, které naznačují, že "bubliny", kterých jsme byli nedávno svědky, nemusí být zdaleka poslední...
Duben a listopad 2013 - raketový růst a pád bitcoinu
Největší mediální zájem zažil bitcoin především v loňském roce. Bylo to díky jeho neuvěřitelnému růstu v dubnu 2013, způsobenému z velké části "kyperskou krizí" a následně v listopadu, kdy přišel obrovský zájem o BTC z Číny.
[caption id="attachment_1459" align="aligncenter" width="657"]
Cena bitcoinu od začátku roku 2013 do června 2014[/caption]
Na tomto grafu vidíme nejprve postupný nárůst zájmu o bitcoin v dubnu 2013, který vyvrcholil "výstřelem" na tehdy neuvěřitelných 266 USD (burza MtGox) a prudkým pádem na 50 dolarů během několika dní. Ať už byla příčina pádu jakákoliv (prodej většího množství btc najednou, technický problém burzy a panický výprodej), následovalo půlroční období stagnace a cena se pohybovala kolem 90 - 130 USD/BTC.
V listopadu 2013 pak následoval parabolický skok na necelých 1200 USD za bitcoin, který stejně jako v Číně začal, tak tam také skončil (tlaky čínských bank a úřadů na omezení obchodu s bitcoiny). Následoval ještě jeden atak na tisícidolarovou hranici, který však byl ukončen krachem burzy MtGox a prudkým propadem důvěry v kryptoměny..
I přes krachy jde hodnota bitcoinu stále nahoru
Cenové bubliny se vyznačují hlavně tím, že platí přímá úměra - čím rychlejší růst na nová maxima, tím prudší je následný pád. Je tu ale také další zákonitost - na konci každé bubliny se cena ustálí přibližně na dvojnásobku hodnoty, u které předchozí nárůst začal. Pokaždé.
[caption id="attachment_1461" align="aligncenter" width="671"]
Cena bitcoinu v logaritmickém měřítku[/caption]
Na logaritmické stupnici je tento trend vidět nejlépe. Toto měřítko je užitečné pro zobrazení hodnot, které rostou exponenciálně.
Podívejme se nyní na stejný graf, ale v jiném měřítku:
[caption id="attachment_1463" align="aligncenter" width="673"]
Graf - predikce ceny bitcoinu pro období 2014 - 2015[/caption]
Zde můžete vidět více či méně stabilní exponenciální růst v průběhu několika let. V roce 2012 vzrostla cena z 5 na 13 dolarů. V roce 2013 už to bylo z 13 USD na 800 - 1000 a více USD. Pokud bitcoin provede podobný skok v průběhu roku 2014, můžeme se dostat až na "bláznivou" cenu 10.000 USD za bitcoin !?
Sledujeme-li graf na bitcoinwisdom.com v období 2012 - 2014, vidíme souvislá "údolí" následovaná "hroty". Na konci jednoho "údolí" se nacházíme i nyní a to může být velmi dobrá zpráva.
Kam se dostaneme v r. 2015?
Google a trendy pro bitcoin
Že se nacházíme v "údolí", potvrzuje i přiložený graf, který sleduje "google trends" pro klíčová slova - tedy jak populární je bitcoin z hlediska četnosti vyhledávání výrazů pro bitcoin a kryptoměny. Zájem o bitcoin přesně koresponduje s tím, jak rostla, nebo klesala v čase jeho cena.
[caption id="attachment_1464" align="aligncenter" width="673"]
Google Trends - vyhledávání výrazu "bitcoin" v grafu[/caption]
Znamená to tedy, že více zájmu o bitcoin také zvedá jeho cenu? Nebo se naopak při zvýšení ceny bitcoinu k této skutečnosti přelévá i zájem uživatelů? Těžko říct - v každém případě jdou tyto dvě události vždy ruku v ruce. Uvidíme, kam se pohne graf v následujících měsících...
Stále jsme v prvních vteřinách historie bitcoinu
"Bitcoin je stále ještě v rané fázi svého vývoje. První roky bitcoinu byly ve znamení budování jeho infrastruktury. Vývojáři a podnikatelé byli zaměření na vytvoření těch nejzákladnějších aspektů, peněženek, zařízení pro "těžbu" apod. Dnes však bitcoin vstupuje do investiční fáze, kdy se podnikatelé s rizikovým kapitálem, hedgeové fondy a různé investiční skupiny začali zabývat přesunem kapitálu do nových technologií souvisejících s bitcoinem. Ještě nejsme úplně připraveni na "spotřebitelskou" fázi, kdy koncoví uživatelé masivně využívají všech služeb. Pokud přirovnáme historii bitcoinu k hodinám, jsme stále ještě ve velmi rané době. Řekl bych, že tak ve druhé vteřině celé historie..." Nicholas Cary, CEO Blockchain.info
Jeden z mnoha výroků, které zazněly v poslední době a i podle mého názoru dobře odrážející situaci, ve které se nyní nacházíme. Za posledních několik měsíců prodělal bitcoin a především technologie a služby, které jej provázejí obrovský krok dopředu. Pozitivních zpráv je nyní jednoznačně mnohonásobně víc, než negativních - a to se brzy projeví i v poptávce po kryptoměnách a následně i v ceně.
Možná si mnoho skeptičtěji naladěných čtenářů bude myslet, že na výše uvedených grafech někomu "ujela ruka". Že odrážejí spíš přání příznivců bitcoinu, než realitu. Podobných grafů a předpovědí už bylo v minulosti víc a stále jsme jen v rovině spekulací.
Nechme se překvapit. Rád se k tomuto článku na konci roku 2014 vrátím...
Zdroj: Cryptocoinsnews.com
[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]