Bitcoin a Mtgox – krok před velkým návratem na scénu?

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]

Zkrachovalá burza Mtgox je pravděpodobně jen krok od velkého návratu na scénu. Pokud bude schválen plán na záchranu směnárny a vše posvětí i japonské soudy, mají i zákazníci Mtgoxu reálnou šanci na vrácení části svých vkladů.

Převezmou investoři Mtgox za jeden bitcoin?

Šance na záchranu kdysi největší směnárny je opravdu reálná. Za vším stojí investoři Sunlot Holdings Ltd., kteří také před časem spustili petiční kampaň s heslem: Zachraňte Mtgox, nenechte ho zlikvidovat... Vypracovali plán (zde plná verze), který byl předložen civilnímu soudu v Tokiu a se kterým byli seznámeni také zástupci věřitelských výborů.

Sunlot je však za celý Mtgox a převzetí části závazků za věřiteli ochoten zaplatit jen jeden BTC. Původně ohlášená ztráta 850.000 BTC se sice před časem snížila o "zázračně" nalezených 200.000 bitcoinů,  dalších cca 100 tisíc BTC patřilo burze, přesto zůstává ve hře obrovská částka v mínusu.

V USA hotovo, teď je na řadě soud v Tokiu

Ačkoliv Mtgox vlastní japonská firma Tibanne Co. Ltd. a procesní úkony náležejí tokijskému civilnímu soudu, který také v dubnu nařídil likvidační prodej majetku zkrachovalé směnárny, jsou některé právní úkony prováděny i v Americe. Mtgox totiž zažádal o ochranu před věřiteli v USA a do celé záležitosti jsou zataženi američtí akcionáři. Ve hře jsou také účty, které byly již v létě 2013 zmrazeny americkými soudy v souvislosti se zákony proti praní špinavých peněz.

Ve čtvrtek 8.5.2014 udělil v Chicagu americký oblastní soudce Gary Feinerman Sunlotu souhlas s plánem na obnovu burzy. Schválený plán by umožnil 127000 dotčeným uživatelům Mtgox dostat proporcionální část svých nároků. Kromě nalezených 200 tisíc BTC, které by byly zahrnuty do oběžných aktiv, obdrží poškození uživatelé 16,5% akciového kapitálu z nového provozu burzy a s tím související dividendy.

Poslední slovo však budou mít soudy v Japonsku a správce konkurzní podstaty Nobuaki Kobayashi. Další jednání jsou nařízena na 17. června 2014

Je to dobrý obchod? Pomůže záchrana Mtgox bitcoinu?

Únorový pád kdysi největší a nejpoužívanější burzy znamenal pro bitcoin ztrátu důvěry části uživatelů. Značka Mtgox se stala v bitcoinové komunitě synonymem pro úpadek a amatérismus majitelů burzy. Odpůrci bitcoinu dostali do rukou argumenty pro svoje tvrzení o podvodu, pyramidě apod.

Na první pohled by se tak mohlo zdát, že by pro Sunlotmtgox záchrana a jejich investory bylo jednodušší vybudovat zcela novou směnárnu a nespojovat svoje aktivity s tak zprofanovaným jménem. Jenže... Mtgox byla první, největší, nejpoužívanější.  Teď má skoro 130.000 naštvaných a podvedených uživatelů. Stále jsou to však klienti - a pokud dostanou významnou část svých peněz (se kterými snad už ani nepočítali) zpět, budou zde obchodovat dál. V dnešní době je klientská databáze jednou z nejcennějších položek (kvůli čemu asi Facebook kupoval WhatsApp?). A o publicitu bude zcela jistě také postaráno.

Myslím, že právě účast seriozního investora je jedinou možnou cestou, jak vrátit důvěru nejen zkrachovalé směnárně, ale především bitcoinu a digitálním měnám jako takovým.

O dalším vývoji kauzy budeme dál informovat.

Zdroj: NewsBTC.com

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]

5/5 - (1 vote)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.