Americké úřady rozbily gang a získaly další bitcoiny z darknetu

Americké a mezinárodní bezpečnostní orgány provedly 288 zatčení a zabavily více než 53 milionů dolarů v hotovosti a kryptoměnách. Celá akce byla namířena proti gangu, který prodával drogy a zbraně na darknetu. Podle amerického ministerstva spravedlnosti byla operace s názvem SpecTor zahájena již v roce 2021. Vyšetřování probíhalo na území Spojených států, Evropy a Jižní Ameriky a zapojeny byly právní orgány na všech třech kontinentech. Operace měla za cíl bojovat proti obchodování s fentanylem a opioidy na darknetu. Kromě peněz bylo zabaveno také 850 kilogramů drog a několik desítek zbraní. Americké úřady tedy získaly další bitcoiny a jiné kryptoměny v době, kdy stále není jasné, jaké má plány se zabavenými kryptoměnami při zavírání tržiště Silk Road.

Kryptoměny opět bohužel platidlem zločinců

Ve světle vydařené operace bohužel opět kryptoměny vypadají jako platidlo zločinců. Přestože většina lidí už bitcoin a další kryptoměny dávno nevnímají jako měnu zločinců, každý takový případ připomíná, jak mohou být kryptoměny zneužívány. Kromě digitálních aktiv ale byly zabavené také dolary nebo eura a kryptoměny jsou naštěstí jen jednou z částí peněžních zásob prodejců drog a zbraní. Jen ve Spojených státech bylo, podle ministra spravedlnosti Merricka Garlanda, více než 100 federálních operací a obžalování. K případu dodal, že se jednalo o koordinovanou mezinárodní policejní akci. Rozprostírala se na třech kontinentech a měla za cíl narušit obchodování s drogami na darknetu. Tato operace vedla k zabavení největšího množství peněz a zatčení největšího počtu osob ve spojení s bojem proti prodeji drog na darknetu. Garland také doplnil, že více než 150 zatčení se uskutečnilo v USA a jedna osoba byla obviněna v Kalifornii za prodej drog na darknetu v hodnotě 2 milionů dolarů. 

Operace se, kromě těch amerických, zúčastnily bezpečnostní složky Rakouska, Brazílie, Francie, Německa, Nizozemska, Polska, Švýcarska a Spojeného království. Společně se jim podařilo vystopovat a zablokovat tržiště na darknetu s názvem Monopoly Market. Celá operace vysílá jasnou zprávu zločincům na darknetu o tom, že mezinárodní bezpečnostní složky mají prostředky a schopnost identifikovat i lidi na anonymní síti darknet. Operace SpecTor je pokračováním předchozích zdařilých pokusů o narušení fungování darknetových tržišť. Například v dubnu 2022 zavřely americké a německé úřady tržiště Hydra, které bylo považováno za největší a nejstarší darknetové tržiště nelegálních věcí a služeb na světě. V tomto případě zabavila Německá spolková kriminalistická policie 25 milionů dolarů v bitcoinech. Podle vyšetřovatelů představovala Hydra 80 % kryptoměnových transakcích souvisejících s darknetovými tržišti v roce 2021. Podobně se podařilo uzavřít také obchod Genesis Market, kde byly zatčeny stovky uživatelů v koordinované mezinárodní policejní akci s názvem Operation Cookie Monster.

Americké úřady zřejmě stále drží všechny zabavené bitcoiny

Internetoví zločinci přišli o další miliony dolarů v bitcoinech, které skončily v rukou amerických úřadů. Do této chvíle přitom není úplně jasné, zda Spojené státy stále vlastní všechny bitcoiny zabavené na Silk Road, část z nich totiž odeslaly na Coinbase. Je jich totiž poměrně hodně a prodej takové množství by mohl krátkodobě snížit cenu. Podobným strašákem je také zásoba bitcoinů u Mt. Gox, která by měla být rozdělena mezi okradené uživatele. Analytická firma Glassnode sleduje adresy patřící zkrachovalé burze a uvádí, že bývalá kryptoměnová burza Mt. Gox v současné době nepřesouvá žádné prostředky ze svých zásob. Ty jsou na peněženkách uložené od doby, kdy byla v roce 2014 burza Mt. Gox napadena hackery. V té době zpracovávala 70 % objemu obchodů s bitcoiny. 

Až minulý rok oznámila burza své plány na rozdělení prostředků okradených klientů. Řada lidí spekuluje o tom, že tyto výplaty již začaly, podle Glassnode se ale nic takového neděje. Zůstatek na bitcoinových peněženkách se nepohnul od roku 2018, kdy byly vyplaceny první náhrady bývalým klientům. Od té doby na peněženkách patřících Mt. Gox stále čeká 137 890 bitcoinů v hodnotě téměř 4 miliard dolarů a proto je dobré tyto bitcoiny mít na očích. Firma Glassnode také vyvrací zvěsti o tom, že americká vláda přesouvá bitcoiny, které má v držení. Jedná se převážně o bitcoiny ze Silk Road a hacku na Bitfinex v roce 2016. Vláda tedy zřejmě stále vlastní 205 514 bitcoinů. Naposledy přesunula 9 826 bitcoinů v hodnotě 217 milionů dolarů na Coinbase a dalších 39 175 bitcoinů na dvě nové adresy. Ani jedna z nich není spojena s žádnou burzou a bitcoiny zřejmě nezměnily vlastníka. 

5/5 - (1 vote)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.