Aktuality ke konci dubna: Adopce roste, Rusové jsou pod palbou

FED opět straší, úroky stoupají, trh se potácí mezi krabími klepítky 34 a 48 tisíc USD a nedočkaví obchodníci s pákou jsou burzami likvidováni rychleji než ruské tanky na Ukrajině. Pojďme si shrnout všechny negativní i pozitivní události krypto trhu posledních týdnů tak, abychom si mohli udělat představu o blízké i daleké budoucnosti. 

Federální rezerva USA nadále straší trhy zvedáním úrokových sazeb

Krypto, nebo spíše krabí trh se stále potácí v oblasti ovládané pohybem Bitcoinu, a to mezi 35 až 48 tisíci USD. Jelikož je cenová akce Bitcoinu momentálně značně korelovaná s americkými indexy jako je S&P 500, politika FEDu se krypto sektoru v nejbližší době nejspíše nevyhne, a proto je na místě ji bedlivě sledovat. Páteční vyjádření Jeromeho Powella, předsedy FEDu, na jehož slova tento rok trhy agresivně reagují, nebylo pro trhy příliš příjemné.  Powell se v novém rozhovoru vyjádřil k napjatě očekávanému FOMC meetingu plánovanému na 4. května. Začátkem příštího měsíce bude ohlášeno další zvýšení úrokových sazeb. Jako vždy je otázkou doslova za miliardy dolarů to, o jak velké navýšení se bude jednat. Během pátečního interview však Powell vydal prohlášení, jež trhy znepokojilo obzvláště:  „… co zde chci hlavně zmínit je fakt, že jsme naprosto odhodláni využít veškeré naše nástroje k tomu, abychom inflaci dostali na 2 %. Prozatím to vypadá, že trhy na naše nástroje reagují tak, jak jsme předpokládali. Nicméně, vzhledem k tomu, že je naše politika v porovnání s minulostí stále jemná si myslím, že je na místě abychom přidali na tempu i razanci. Nevylučoval bych ani zvedání úrokových sazeb dříve a ve větší míře, než jsme plánovali původně.“ Powell dává jasně najevo, že se s trhy nemá v plánu párat. Nicméně, FED zároveň sebejistě prohlašuje, že míní inflaci zabrzdit tak, aby nedošlo k naprostému krachu a následné ekonomické recesi.  Zároveň je třeba pamatovat na to, že FED často prohlašuje něco jiného, než doopravdy dělá. Součástí monetární politiky jsou i samotná Powellova prohlášení, pomocí kterých je regulován tržní sentiment, a tedy i cenový pohyb.  Zajímavým nástrojem je zde předpověď probability míry zvednutí úrokových sazeb během příštího zasedání FOMC. Ještě minulý týden trhy počítaly s číslem 0.5procentního bodu. Nicméně, po pátečním prohlášení Powella nyní trhy počítají s 0.75 až celým procentem. Jak víme, trhy jsou velmi efektivní a cenová akce již nyní odráží potenciální negativní impakty budoucna. Co se květnového FOMC meetingu týče, bude zajímavé pozorovat, jak světové indexy a Bitcoin zareagují. Pokud se již teď počítá s nejhorším, potom je na stole samozřejmě potenciální faktor překvapení jak v podobě nižšího, tak pochopitelně i naopak vyššího čísla.

Ruská těžba Bitcoinu pod palbou sankcí

Odpovědí na Ruskou invazi na Ukrajinu je ze strany USA doposud zejména palba v podobě všemožných sankcí. Mimo zabavování majetku ruských oligarchů či zavírání McDonaldů se západní sankce mají v plánu zaměřit na ruský krypto sektor, který se dle momentálních odhadů pohybuje v miliardách dolarů.

Pro Rusko se zde naskýtá možnost využití místních bohatých naturálních zdrojů k intenzivní těžbě Bitcoinu za účelem obejití ekonomických sankcí západu. Obavám úředníků z USA se nelze divit – Rusko je momentálně třetí největší mocností v bitcoinovém těžebním sektoru dle statistik univerzity Cambridge.

Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv USA se zaměřuje primárně na ruskou těžební operaci BitRiver:

„Vidíme jasný signál ze strany Úřadu pro kontrolu zahraničních aktiv USA, že má v plánu využít veškerý svůj arzenál k tomu, aby Rusku zabránil v jakémkoli možném obejití západních sankcí,“ vysvětluje v emailu pro zpravodaj CNBC David Carlisle, viceprezident firmy Elliptic zaměřující se na regulační záležitosti kryptoměnového sektoru.

Arzenálem amerických úřadů by přitom měly být zejména regulace burz, které zablokují přístup kryptu vytěženému na území Ruska na západní burzy či stopky v dodávkách nezbytného těžebního hardwaru.

Z celé kauzy zde jasně vidíme, že z Bitcoinu během poslední dekády vyrostl opravdu mocný monetární nástroj, který je momentálně součástí tenzního geopolitického dění. Obavy USA ze zneužití krypta Ruskou vládou k obohacení své invazivní politiky jsou pochopitelné. Pro bitcoinový a kryptoměnový sektor jako takový však mohou nové a přehnaně přísné regulace znamenat razantní brzdu ve vývoji i celosvětové adopci.

Na dění pochopitelně aktivně zareagovala i jedna ze světově největších centralizovaných burz, Binance. Binance nyní znemožní finanční vklady všem ruským účtům s balancem přesahujícím hodnotu 10,000 euro.

Celosvětová adopce, politická neutralita a síla Bitcoinu jako mocného monetárního nástroje je zde naprosto jasně vidět a bude zajímavé pozorovat, jakým způsobem se během těchto let Bitcoin do historie zapíše.

Na jednu stranu se jedná o flexibilní monetární nástroj, s nímž je možné rychle a aktivně pomoci lidem ve válečných zónách, či poskytnout bankovní služby tam, kde žádné neexistují. Na stranu druhou je Bitcoin nástrojem poskytující bohatství, které může skončit v rukou diktátorů a vrahů. Ostatně, to, že cesta Bitcoinu k celosvětové adopci nebude procházkou růžovým sadem bylo jasné všem, kdo již před lety pochopili s nakolik revoluční technologií se zde potýkáme.

Adopce kryptoměn raketově roste

V době jako je tato, kdy mnozí účastníci trhu dočasně odcházejí či naprosto kapitulují je třeba soustředit se na pozitivní vývoj Bitcoinu a krypto trhu jako takového, který i přes negativní cenovou akci stále rapidně probíhá.

Adopce nyní probíhá jak na straně krále krypta Bitcoinu, tak i v moderní sféře DeFi a herního sektoru Play to Earn.

Adopce Lightning Network

Bitcoin se dočkal velmi pozitivních zpráv na nedávné megalomanské konferenci Bitcoin Miami 2022. Jack Maller, známý developer layer 2 Lightning Network a CEO platební aplikace Strike se na konferenci nechal slyšet, že je od teď Strike v partnerství se třemi největšími platebními poskytovateli světa. Konkrétně je řeč o Shopify, NCR a Blackhawk Network. Jelikož se jedná o platební giganty využívané většinou obchodního světa, bude možné využívat platby Bitcoinem na rychlé, levné a za použití TORu i anonymní vrstvě Lightning Network ve většině obchodů.

Stát Tennessee plánuje přidat kryptoměny do portfolia státní pokladny

Příjemný vánek pro krypto vane i z amerického státu Tennessee. Zde se nyní úředníci nově dohadují o tom, jakým způsobem by bylo nejlepší zařídit držení Bitcoinu a dalších kryptoměn jako součásti státní pokladny.

Stát Tennessee sice momentálně nevlastní žádná krypto aktiva, nicméně, nový návrh místních úředníků chce rychle (do čtvrtka příštího týdne) zjistit jaký kontraktor jim může pomoci v bezpečném držení kryptoměn v případě, že by k vlastnictví kryptoměn v blízké době došlo. Plány státu jsou zde tedy očividné.

Nával kapitálu do sektoru Play to Earn pokračuje

Z Play to Earn a Metaverse sektoru se nevyhnutelně rýsuje trilionový průmysl a přechod momentálního modelu her do nové verze, která bude využívat blockchainu, kryptoměn a NFT technologie dává zkrátka naprostý smysl. To samé si uvědomují i herní studia a velké kapitálové investiční společnosti.

Názornou ukázkou je i nově chystaná herní platforma Openblox, která pouze během seed roundu získala 3 miliony dolarů, přičemž tržní valuace se nyní pohybuje okolo 30 milionů dolarů. Na pouhý start projektu se jedná o masivní čísla a v sektoru Play to Earn tyto metriky nejsou výjimkou.

Play to Earn začíná nabírat na obrátkách, avšak mnoho titulů a platforem je stále pouze ve fázi vývoje. Lze očekávat, že největší vlnu adopce i ocenění tento sektor získá až v příštích několika letech.

Pokud vás hraní krypto her zajímá, doporučujeme nahlédnout například na nový titul Big Time: https://bigtime.gg/.

Institucionální adopce DeFi posunula hodnotu až na 240 miliard USD

Dobrých zpráv se po nějaké době dočkává i retailem často opomínaný sektor decentralizovaných financí. I přes mnoho nedávných hacků týkajících se zejména centralizovaných bridge technologií si DeFi poslední dobou vede dobře. Nejvýznamnějším hackem minulého kvartálu byl incident protokolu Wormhole, během kterého bylo ztraceno 326 milionů dolarů. Pokud se na DeFi sektor podíváme od startu existence, uvidíme naprosto rapidní exponenciální růst z pouhých 600 milionů dolarů roku 2020 na dnešních 240 miliard. Konkrétně se jedná o mohutný nárůst o 40,000 %.  Dle nového reportu analytické společnosti Amberdata se však stále nacházíme v ranné fázi DeFi průmyslu a hodnota zastavená v DeFi protokolech nadále dramaticky poroste.  Navíc, během poslední doby Amberdata v DeFi sektoru pozorují, že je nyní většina obchodů a transakcí řazena do kategorie institučních příkazů. Za instituční příkazy a obchody jsou považovány transakce o hodnotě minimálně 10,000,000 USD.  Důvěra v budoucnost DeFi sektoru roste měsíc od měsíce i přes často nepříjemné a monetárně objemné hacky. Nicméně, přesáhnutí hodnoty trilionu dolarů v DeFi je již teď nevyhnutelné, avšak ani tam exponenciální růst s největší pravděpodobností neustane.  Pro představu, DeFi bude časem pohlcovat i sektor s finančními deriváty. Jaká je odhadovaná hodnota derivátů, ptáte se? Jedná se o pro lidskou mysl nepředstavitelnou částku bilion dolarů. Ano, tisíc trilionů. Dojde k přechodu sektoru s deriváty na blockchain a decentralizovanou infrastrukturu? My věříme, že je to již teď naprosto jasné. Zdroje:  Browne, R. (2022, April 22). Sanctions threaten to cripple Russia's multibillion-dollar crypto industry. CNBC. Retrieved April 23, 2022, from https://www.cnbc.com/2022/04/22/sanctions-could-hurt-russias-multibillion-dollar-crypto- Browne, R. (2022, April 22). Sanctions threaten to cripple Russia's multibillion-dollar crypto industry. CNBC. Retrieved April 23, 2022, from https://www.cnbc.com/2022/04/22/sanctions-could-hurt-russias-multibillion-dollar-crypto-industry.html Elliott, S., & England, P. E. (2022, April 21). State of Tennessee prepares to hold cryptocurrencies. Nashville Post. Retrieved April 23, 2022, from https://www.nashvillepost.com/business/finance/state-of-tennessee-prepares-to-hold-cryptocurrencies/article_89b2561e-c190-11ec-92e6-abcf605ada08.html  Wagner, C. (2022, April 20). Large institutional transactions push total value locked in defi to $239B. Blockworks. Retrieved April 23, 2022, from https://blockworks.co/large-institutional-transactions-push-total-value-locked-in-defi-to-239b/   
4.5/5 - (2 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.