7 důvodů pro obchodníky, proč zavést platbu bitcoiny

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"].

Akceptace bitcoinu už je běžná, čísla rostou

Podíváme-li se na aktuální mapu Coinmap, která shromažďuje údaje o obchodních místech akceptujících bitcoin jako způsob platby, ukáže nám více než 7.000 míst po celém světě. Týká se to však především kamenných obchodů, restaurací a různých služeb, výčet není ani zdaleka kompletní.

Ve skutečnosti se odhaduje, že ve světě přijímá bitcoin více než 100.000 platebních míst, pokud do tohoto výčtu zahrneme i e-shopy a on-line služby. Od nejmenších barů a obchůdků, až po obchodní giganty, jako je Dell, Expedia, Microsoft, Overstock, DISH Network… Bitcoiny zaplatíte za letenku, rezervaci hotelu kdekoliv, nakoupíte jídlo, knihy, elektroniku, běžná je platba za outsourcované práce v IT sektoru.

V České republice je v současné době cca 110 btc obchodních míst, nejsou v tom však zahrnuty některé e-shopy a online služby. V pražské bitcoin kavárně a Institutu kryptoanarchie Paralelní Polis dokonce ani jinou měnou než bitcoinem nezaplatíte. Stejně tak přibývá bitcoinových bankomatů – 7 v Praze, po jednom v Plzni, Brně a Ostravě. Pěkně přehledně jsou bitcoin akceptující obchodníci seřazeni v katalogu Bitperia.cz

Pokrok nezastavíte. Přidáte se?

Podtrženo sečteno, pokrokových obchodníků, kteří v bitcoinu vidí příležitost pro další růst, je stále více. Snížení nákladů a vylepšení marketingových pozic je dostatečně motivující pro každého, kdo přemýšlí o rozvoji svého podniku. A např. obavy z kurzových rizik a volatility bitcoinu už dávno nejsou na místě. Možná jste ještě nepřemýšleli o všech možnostech, které akceptace bitcoinu poskytuje, nebo máte naopak pochybnosti, jestli se vyplatí zavádět něco nového. Zkusíme se na to spolu podívat…

7 důvodů, proč přijímat bitcoin jako platební metodu

1. Nižší transakční poplatky

Pokud ve svém obchodě přijmete bezhotovostní platbu, karetní společnost si obvykle strhne 2-4 procenta z ceny zboží, nebo služby, často jsou ve hře ještě další skryté náklady. Podobné a vyšší poplatky účtuje PayPal. Tvoří-li potom výraznou část tržeb právě platby kartou, promítnou se tyto náklady buď v ceně zboží, nebo ve vašem zisku… Velké obchodní sítě mohou s karetními společnostmi vyjednávat, ale to asi nebude váš případ. Zákazník, který platí bitcoiny, vás nestojí nic. Transakční poplatek síti je na jeho straně (a je prakticky nulový, v řádech několika desítek haléřů) a pokud budete bitcoiny posílat dál, jde opět o paušální marginální částku.

2. Rychlost

Peníze, které zákazník zaplatí kartou, nejsou hned vaše. Karetní společnost si nechává nějaký čas na to, aby vyloučila zpětnou platbu (chargeback) a cash-flow se tak zpomaluje. Než dorazí peníze na účet obchodníka, uplyne několik dní, často i více než týden. Bitcoiny máte ve své peněžence ihned, jen u větších částek je na vůli obchodníka, jestli počká několik minut na potvrzení v blockchainu. Chcete-li se vyhnout riziku poklesu kursu, bitcoiny lze hned směnit na FIAT měnu – například platební brána Bitcoinpay připisuje platby okamžitě, jak dojde k prodeji a peníze jsou na účet obchodníka odesílány denně, v českých korunách. Vše podle nastavených limitů.

3. Snadné mezinárodní platby

Výhodné pro obě strany. Menší on-line obchody mohou být v nabízení svých produktů a služeb omezeny výší přeshraničních transakčních poplatků a neuvažují tak o mezinárodním rozšíření. Stejně tak to platí např. pro konzultanty, služby v oblasti IT (grafika, programování, tvorba webů), affiliate byznys, marketing… Rozdíl v rychlosti, nákladech a jednoduchosti platby mezi btc platbami a běžnými metodami je markantní.

co si koupit za bitcoin

4. Žádné zpětné platby - chargebacky

Platba bitcoiny je nevratná. Jakmile je potvrzena v blockchainu, nejde vrátit zpět. Na rozdíl od platby kartou, kde stále zůstává prostor pro zpochybnění nákupu (zákazník si koupi rozmyslí, nebo byla karta ukradena) a dochází k navrácení peněz a ztrátám obchodníka. Běžné reklamační procesy v případě vadného zboží jsou samozřejmě nedotčeny. Odpadá ale dohadování s bankou o oprávněnosti zpětné platby – chargeback.

5. Předcházení podvodům

Souvisí s výše uvedeným. Zákazník se v případě bitcoinové platby nemusí obávat on-line plateb. Na e-shop ani jinam nezadává citlivé údaje o své identitě, čísla platebních karet a potvrzovací kódy. Kupující je chráněn způsobem, který si sám určí a díky bezpečnosti bitcoinové sítě nepředává své údaje centrálním bodům, které mohou být napadeny s rizikem odcizení jeho dat. Prodávající nemusí řešit spory a zpětné platby, podvody s nedostatkem prostředků na kartě atd.

6. Marketing a reklama zadarmo

Bitcoinová komunita ráda a všemi způsoby podporuje všechny, kteří rozvoji kryptoměny pomáhají. Netvrdím samozřejmě, že se vám díky akceptaci bitcoinů zvýší tržby o desítky procent. Určitě ale přitáhnete zákazníky, kteří u vás nakoupí právě proto, že nabízíte něco navíc. Výbornou reklamu zdarma si díky Coinmap a různým mobilním aplikacím dělají restaurace, bary apod. – zahraniční návštěvníci si na mapě rychle najdou, kde můžou bitcoiny utratit… Na sociálních sítích se informace o nových možnostech, kde platit bitcoiny, šíří velmi rychle a úplně zadarmo. A provozujete-li služby on-line, stejně virálně se šíří i množství zpětných odkazů pro vyhledávače…

7. Budete mít náskok před ostatními

Bitcoin a rozvoj kryptoměn jsou nyní přirovnávány k tomu, jak vypadal Internet před dvaceti lety a jaké možnosti poskytuje dnes. Představte si, že byste v r. 1994 věděli o tom, co všechno dnes on-line svět nabízí, využili byste příležitosti? Budeme-li brát historii a budoucnost kryptoměn jako časový údaj – třeba jedné hodiny, jsme stále někde v první minutě… Teď máte ideální možnost naskočit do vlaku, který se čím dál rychleji rozjíždí. Většina lidí zatím o bitcoinu ví jen díky často tendenčním článkům v médiích, kde jsou negativa a senzace prioritou...

Pokud se o kryptoměny budete zajímat více, zjistíte, že pozitiva rozhodně převažují. A začít s přijímáním bitcoinu může být třeba jen váš první krok. Možností, jak se zapojit, je nepočítaně.

foto: CC Flickr, @thelastminute [easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
5/5 - (2 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.