5 výzev, které jsou před bitcoinem na cestě k masám

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]

Bitcoinu se podařilo ve velmi krátkém čase překonat dlouhou cestu od nulového zájmu před pár lety k současnému mediálnímu boomu a daleko většímu obecnému povědomí. Má však před sebou ještě několik výzev, se kterými se bude muset poprat, aby byl všeobecně uznáván a přijímán. Žádná z překážek není nepřekonatelná. Bitcoin jen bude potřebovat víc nápadů a investic do infrastruktury, aby přestal být považován jen za technologickou módní novinku. Zde je pět oblastí, na které je potřeba se zaměřit:

Důvěra

Jeden z největších současných problémů. Bitcoinu příliš nepomohly aféry, které se kolem něj prohnaly za velkého zájmu více či méně informovaných médií.

Uzavření černého trhu Silk Road, jehož aktivity posloužily odpůrcům jako důkaz, že se nelegální aktivity, nákup drog a zbraní dají virtuálními měnami elegantně pokrýt. Kauza směnárny MtGox, kde majitelé přikryli svoji nekompetentnost a podvodné jednání tvrzením o masivní hackerské krádeži a výsledkem je insolvence. A s tím spojené cenové turbulence - i když je nyní jasné, že se pád buryzy MtGox nerovná konci bitcoinu. Bohužel tyto i další kauzy dávají do rukou argumenty odpůrcům virtuálních měn, ať už to jsou centrální banky, nebo někteří politici. Takové události jsou samozřejmě tučným soustem i pro tisk, kde bohužel jednodušší bulvární náhled převládá...

Je zřejmé, že je důvěra v bitcoin potřebuje k dalšímu růstu určitou určitý čas a rehabilitaci. Nyní ji ještě hodně lidí nevěří, ať už právem, či neprávem.

Regulace

 Výše uvedené kauzy přivádějí mnoho politiků a zástupců různých finančních kruhů k volání po regulaci virtuálních měn. Bitcoin sám o sobě z podstaty omezit nejde, je to prostě decentralizovaný svět s vlastními pravidly a i díky tomu je tak populární. Na druhé straně je nutné si přiznat, že určitá regulace, především v oblasti poskytování směnárenských a investičních služeb, potřebná je. V USA i některých dalších velkých státech proto nyní probíhají diskuse o formě záruk a licencí, které by měly být podmínkou k provozování těchto finančních podniků. Teprve oficiální záruky mohou dát lidem motivaci koupit si bitcoin a a začít kryptoměny více používat.

Rychlost transakcí

Typická transakce mezi dvěma uživateli trvá řádově desítky minut až hodinu - v závislosti na podmínkách v síti a výši poplatku.  I když se to nedá srovnat s bankovními převody (většinou počítáno na dny), stále to není úplně ideální pro některé typy plateb. Transakce potřebuje několik - za bezpečných je považováno 6 potvrzení - a to může být problém v akceptování obchodníky, kteří by se mohli obávat podvodu ze strany klienta. A i několik minut čekání je pro klienty dlouho - platební karta vydá potvrzení ihned, i když na doklad z banky si samozřejmě počkáte...

U malých plateb - pivo v restauraci apod. je malé riziko obchodníky tolerováno, např. u nákupu elektroniky už by nulové potvrzení mohl být problém.

Řešením může být buď akceptace dalších měn s rychlejší dobou potvrzení - Litecoin a další, případně služby různých "escrow" firem, které by riziko z dosud nepotvrzených plateb braly za obchodníky na sebe.

Inovace v této oblasti by velmi pomohla přijetí bitcoinu v kamenných prodejnách. U e-shopu problém není a na obrovském nárůstu internetových prodejů akceptujích bitcoin je to znát.

Bitcoinové peněženky a software

I ty nejpopulárnější softwarové peněženky jsou zatím pro velkou část lidí složité. Přiznivcům bitcoinu se to může zdát nepochopitelné, ale je to tak, pro masivní přijetí je potřeba zjednodušení. Raketovým tempem však přibývá start-up firem, které se tímto problémem zabývají a je otázkou velmi krátkého času, kdy např. vzniknou takové mobilní aplikace, které z platby bitcoinem udělají operaci na úrovni SMS zprávy. Stejně tak uschování virtuální měny dozná zjednodušení a vyřeší se i otázky větší bezpečnosti proti vykradení (i když většinou zaviněné velkou neopatrností, nebo neznalostí).

Hodnota bitcoinu

V dobách, kdy o bitcoinu věděl málokdo a stál pár dolarů, to problém nebyl. Pokud je ale cena bitcoinu v řádech stovek a potvrdí se předpoklad, že může stát i několik tisíc USDNeo Bee bitcoinová bankabude čím dál obtížnější přesvědčit lidi, aby s ním platili menší částky. Zaplatit za kávu 0,005 btc není moc sexy a přepočet několika desetinných čárek může být dost nepohodlný. Dříve či později bude muset přejít placení zlomky do takové formy, která se projeví i v nastavení platebních terminálů a aplikací. Buď se stane pravidlem platba v milibitcoinech, satoshi apod., nebo se bitcoin může stát prostředkem spíše pro velké platby, clearingové operace apod. Na hodnotě mu to neubere, jen by ho částečně nahradily jiné měny - Litecoin, NMC, nebo snad Dogecoin?

Bude určitě zajímavé sledovat, jak se s těmito výzvami bitcoin, jeho vývojáři, ale i podporovatelé a fanoušci vyrovnají.

Zdroj: BitScan

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]

5/5 - (1 vote)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.